• ua
  • ua
  • МЕНЮ:

    Огороджувальні конструкції

    Фасадно-покрівельні системи містять конструктивні елементи, що мають стійкість до кліматичних та інших навантажень, та елементи огороджувальних конструкцій, що забезпечують температурні, звукоізоляційні та вогнестійкі властивості. 

    Фасадна система, яка застосовується, залежить від типу і масштабу будівлі та від місцевих вимог.

    Широкий спектр фасадних систем і форм може бути створений за допомогою сталевих конструкцій, включаючи скляні вітражі, вигнуті і похилі стіни. 

    Детальніше в статті про несучі та огороджувальні конструкції.


    Фасадні матеріали можуть бути змішані для підвищення естетичності будівлі. 


    Вибір облицювання стін та даху може істотно вплинути на зовнішній вигляд будівлі, а саме: форма профілю, колір, кріплення, орієнтація облицювання (ребра горизонтальні або ребра вертикальні). Потенційним недоліком горизонтальних ребер є те, що вони, як правило, зазнають накопичення бруду з часом, якщо тільки облицювання не очищується регулярно. 


    Якщо розташування та функції будівлі потребують гладкої зовнішньої плоскості, застосовуються утеплені стінові панелі з плоскими облицювальними листами, однак слід зазначити, що будь-який дефект на поверхні буде легко помітний.

    Сталь, з якої виготовлені профільовані облицювальні листи, є попередньо покритою в широкому діапазоні кольорів і фактур, що дозволяє архітекторам вибрати варіант, який найкраще відповідає розташуванню та функції будівлі. 


    Загальний вигляд будівлі також може вплинути на вибір кріплень, особливо на облицювання стін або на покрівлі з великим ухилом. Доступні кріплення з фабричними кольоровими пластиковими головками, щоб відповідати кольору облицювання. Якщо кріплення вважаються згубними для зовнішнього вигляду будівлі, архітектор може розглянути можливість використання прихованих кріплень. 

    В будівлях зі сталевим каркасом найчастіше огороджуючі конструкції стін та покрівлі застосовуються у вигляді панелей з  металевих профільованих листів, які за способом монтажу діляться на:

    • Панелі заводського виготовлення, які поставляються в готовому вигляді і перед монтажем можливе укрупнення в карти.
    • Наборні панелі, які поелементно збираються безпосередньо на будівельному майданчику з двох профільованих листів, між якими по місцю встановлюються розділові сталеві елементи та укладається гідро-, тепло- та пароізоляція.

    Наборні панелі, як правило , використовують для формування покрівлі , в той час як застосування  панелей заводського виготовлення краще підходять для огороджувальних конструкцій стін. 

    Перевагою наборних огороджувальних панелей є можливість комплектації з компонентів в залежності від умов будівництва, що дозволяє досягти необхідних прольотів та теплоізоляційних властивостей. Системи з профільованих листів також дають можливість організувати вентильовані фасади і внутрішні перегородки будівель.

    В панелях заводського виготовлення в якості утеплювача застосовується жорсткий пінополістирол або пінополіуретан, який вклеюється між двома профільованими листами. Торці панелей також обклеюються стрічкою утеплювача і організовуються таким чином, щоб при стикуванні створювати герметичний вузол,  виключаючи місток холоду. Кріплення панелей до основних несучих конструкцій здійснюється за допомогою спеціальних з’єднувальних елементів на болтах, що виключає порушення герметичності панелі.

    Вироби призначені для використання під час влаштування покриттів, а також перекриття, обшивання стін громадських та промислових будівель і споруд або за зовнішнього чи внутрішнього облицювання приміщень виготовляють згідно ДСТУ 8802:2018. Цей стандарт у разі добровільного застосування є доказом відповідності виробів вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд. Підтвердження відповідності виробів установленим вимогам може здійснювати виробник методом складання відповідної декларації або сертифікатом, виданим органом оцінки відповідності (ООВ).

    За призначенням вироби поділяють на:

    • листи профільовані для настилів та касети — ПН (можна використовувати, як опалубку під час влаштування перекриття із застосуванням бетону), КС;

    • листи профільовані для обшиття стін (оздоблення поверхонь) та касети — ПС, КС;

    • листи покрівельні штамповані з гребнями по довжині (металочерепиця) — МЧ;

    • листи покрівельні, плоскі або профільовані, гнуті швелероподібної форми (профіль фальцьований) — ПФ.

    За матеріалами вихідної заготовки вироби поділяють на:

    • листи профільовані зі сталевого прокату з металізованим покриттям (плоский лист або штаба товщиною від 0,4 мм до 4,0 мм включно для холодного формування з металізованим покриттям, нанесеним на технологічній лінії методом занурення в гарячий розплав цинку (тип Z), цинк-алюмінію (тип ZA), алюміній-цинку (тип AZ)) згідно з ДСТУ EN 10346;

    • листи профільовані з основного матеріалу з органічним захисно-декоративним покриттям, що наноситься на неперервних лініях з одного або з обох боків сталевого листа в один або кілька шарів згідно з ДСТУ Б В.2.7-58, ДСТУ EN 10169.

    Приклад умовних позначень виробу:

    1. Назва виробника;

    2. Тип або торгова марка виробу;

    3. Параметри виробу (B-ефективна ширина виробу, h- висота гофри, t-товщина вихідної заготовки); 

    4. Матеріал вихідної заготовки згідно п.4.2.6; 4.2.7 ДСТУ 8802:2018;

    5. Тип та товщина ОП згідно п.4.2.11 ДСТУ 8802:2018.

    Приклад позначення

    Виробник (назва/торгова марка), виріб типу ПН із гофрами висотою h = 60 мм, товщина вихідної заготовки t = 0,7 мм, сталь S320GD+Z100 із покриттям лицьової поверхні «поліестер» РЕ 15 мкм.

    «Виробник»–ПН60–0,7S320GD+Z100 РЕ15

    Для визначення відповідності застосовуваного для виготовлення виробів прокату вимогам стандарту, виробник здійснює вхідний контроль вихідних матеріалів за супровідними документами (сертифікатом, паспортом тощо) на прокат, що підтверджують марку, хімічний склад та механічні властивості сталі, вид і товщину металізованого покриття, а для ОП — вид, товщину, відповідність кольору, якісні показники за адгезією, стійкістю до розтріскування в разі вигину та твердістю за олівцем . За потреби виробник може на запит отримати в постачальника протоколи лабораторних випробувань якості покриття або виконати такі випробування згідно з вимогами ДСТУ EN 13523. 

    Якість поверхні захисного покриття (металізованого чи ОП) виробів будь-якого типу визначають візуально порівнянням зі зразками-еталонами.

    З розвитком технологічних можливостей прокату, наявність та доступність різних товщин сталі від 0,5 до 1,5 мм, а також можливість застосування високоміцних конструктивних марок сталі, є можливість виробляти профлист з більшою висотою гофрів, за допомогою якого можливо перекрити прольоти до 9м. 

    Завдяки цьому є можливість відмовитись від прогонів покриття і встановлювати несучий профлист безпосередньо на елементи покриття (балки, ферми), що дозволяє зменшити металоємність покриття, скоротити терміни монтажу. 

    При проведені тендерів на поставки огороджувальних конструкцій повинні враховуватись суттєві характеристики виробів: механічний опір, водопроникність, змінення розмірів, вивільнення небезпечних речовин, реакція на вогневий вплив, опір зовнішньому вогневому впливу, довговічність згідно  ДСТУ Б EN 14782/ДСТУ 8802.