• ua
  • ua
  • МЕНЮ:

    Переваги сталі як матеріалу






    Фізичні властивості сталі

    Фізичні властивості сталі відрізняються високою міцністю,  жорсткістю,  надійністю як наслідоком однорідності, ізотропностю, цілісностю матеріалу, легкістю та ремонтопридатністю і перероблюваністю.

    Надійність конструкцій зі сталі обумовлена однорідною структурою самого матеріалу і як наслідок -  цілісністю та високою прогнозованістю механічних характеристик. Сталь має великий модуль пружності - 2,06 *105 МПа (для порівняння -  це в 7 разів більше ніж для бетону класу С25/30 ), однорідну  дрібнозернову структуру, завдяки якій зберігає єдині властивості в усіх напрямках (ізотропність), а також забезпечує деформацію матеріалу за типом лінійної залежності (коефіцієнт Пуассона ν = 0.27 ÷ 0.30). На практиці це дозволяє з високою точністю визначати поведінку сталевих конструкцій під дією навантаження та використовувати матеріал максимально ефективно.

    Сталь, як і більшість металів, має високу щільність (=7.78.1 г/см3), що робить вироби з неї непроникними для більшості агресивних рідин і газів. А це, в свою чергу, дозволяє шляхом надійного з'єднання за допомогою зварювання створювати високоміцні сталеві вироби для всіх промислових галузей. Це можуть бути як газгольдери, промислові резервуари, трубопроводи, так і медичне обладнання, різні апарати і судини для харчової, фармацевтичної, медичної промисловості тощо.

    Сталеві вироби, що не захищені від впливу вологи в поєднанні з солями, агресивними газами і пилом піддаються корозії. Досягнення високої стійкості до корозійних впливів сталевих конструкцій в сучасних умовах виробництва досягається включенням до базового складу сталі спеціалізованих легуючих добавок і регулярним покриттям поверхні конструкцій захисними складами. Сталь стійка проти біологічних впливів, вологості і температурних впливів, що  дозволяє конструкціям з неї відрізнятися високою довговічністю.

    За рахунок високого співвідношення міцності до щільності, серед існуючих на сьогодні конструкцій, металоконструкції є найбільш легкими, що дозволяє істотно знижувати навантаження на основи і фундаменти, вартість і швидкість будівельних робіт. Для порівняння сталь С245 має співвідношення міцності до щільності - 3,06 кН*см/г, а бетон классу С20/25 - 0,58 кН*см/г .

    Низький вплив сталі на навколишнє середовище. Відповідність принципам сталого розвитку

    Концепція сталого розвитку базується на принципі встановлення балансу між задоволенням сучасних потреб і захистом інтересів майбутніх поколінь. Теорія сталого розвитку є альтернативою парадигмі економічного зростання, яка ігнорує екологічну складову. Екологічна складова сталого розвитку передбачає оптимальне використання обмежених ресурсів і екологічних технологій, спрямованих на зниження викидів парникових газів для уповільнення розвитку глобального потепління. А економічна - передбачає оптимальне використання обмежених ресурсів і екологічних енерго- і матеріалозберігаючих технологій, включаючи видобуток і переробку сировини, створення екологічно прийнятної продукції, мінімізацію, переробку та знищення відходів.

    Частка будівельної сфери на викиди СО2 становить 11% світових викидів в слідстві життєдіяльності людини. При цьому, понад 90% викидів при будівництві доводиться на виробництво будівельних матеріалів, і всього 10% пов'язані з будівельними роботами. Тому екологічна складова сталого розвитку в будівництві акцентує увагу на максимальному використанні природної сировини, яке піддається повній переробити і використовувати повторно, а також на рішеннях, які зменшують навантаження на навколишнє середовище.

    Застосування сталевих конструкцій, за рахунок їх легкості, довговічності, можливості повторного використання і перероблюваності відповідають принципам сталого розвитку. Металеві конструкції зберігають свої властивостей протягом всього життєвого циклу будівлі. Після його закінчення несучі елементи можна використовувати повторно в інших конструкціях, а, в разі настання морального і фізичного зносу, вони вилучаються з експлуатації і переробляються, що не тільки екологічно вигідно, але і дає зворотні суми власнику.

    Переробка сталі і її повторне використання більш ніж в 2 рази знижує навантаження на екологію. Сталевий каркас на 98% реутилізується -  піддається переплавці і знову знаходить застосування не тільки в будівельній, але і в інших сферах. Використання вторинної сировини при виготовленні сталі дозволяє значно знизити викиди. У країнах ЄС вироблена сталь на 50% складається з металобрухту, а деякі марки вже на 98% складаються з вторинної сировини. Використання конструкцій з високоміцних сталей дозволяє знизити її витрату і, відповідно, викиди, а також вартість каркаса.

    Оцінним інструментом відповідності сталого розвитку є економічна (LCC) і екологічна (LCA) оцінка життєвого циклу будівель. Суть цих інструментів полягає у визначенні вартості будівлі та кількості викидів для всіх етапів його життєвого циклу (від будівництва до знесення).

    Саме комплексні, в першу чергу економічні переваги і залучення до аналізу елементів сталого розвитку визначили зміни співвідношення у використанні конструкційних будівельних матеріалів в провідних країнах на користь сталевих каркасів в останньому десятилітті.